• خانه
  • اخبار
  • شعله ور؛ فیلمی با ساختار کامل و دکوپاژهای دیوانه وار

شعله ور؛ فیلمی با ساختار کامل و دکوپاژهای دیوانه وار

آخرین ساخته حمید نعمت اله فیلمی است در ساختاری کامل، دکوپاژ های دیوانه وار که نتیجه عشق بازیهای کارگردان است با سوژه اش که برای به تصویر کشیدن هر چه زیباتر فیلمش زحمت می کشد ،از لحاظ فنی فکر می کند،امکانات و بستر فراهم می کند ،بهره برداری درست از عوامل می کند و به […]

آخرین ساخته حمید نعمت اله فیلمی است در ساختاری کامل، دکوپاژ های دیوانه وار که نتیجه عشق بازیهای کارگردان است با سوژه اش که برای به تصویر کشیدن هر چه زیباتر فیلمش زحمت می کشد ،از لحاظ فنی فکر می کند،امکانات و بستر فراهم می کند ،بهره برداری درست از عوامل می کند و به قدری مسلط و غالب بر ایده هایش هست که همه تیم سازنده اش دست به دست هم از جان و دل مایه می گذارند.

روزبه رایگا فیلمبرداری است که خودش به تنهایی خلاق و خوش تصویر گیر است ولی در کاری از حمید نعمت الله به وجد می آید و همه استعداد هایش متبلور می شود تا تماما شاتهای زیبا برای تماشا ارمغان دهد.

شعله ور ساختن سخت است،یا بهتر است بگوییم این شعله ور ساختن سخت است ،چنین موضوع کم مایه ای که پیرنگ پررنگی هم ندارد و بیشتر علایق شخصی مولف است دست هر کارگردان دیگری بود شاید سمت ساختش هم نمی رفت.

حمید نعمت الله و هادی مقدم دوست به اشتراکات خوبی رسیده اند و در چند کار مشترکی که نوشته اند دست روی ایده هایی می گذارند که بتوانند پیرامونش شاخ و برگ های مخصوص خود را بگنجانند.

مثلا در بی پولی یک ایده تک خطی دارند با این عنوان که زوج تازه مزدوج شده ای بی پول می شوند، نویسندگان همه ایده های مرتبط با بی پولی را جمع می کنند تا آخر سر همه این ایده ها را در کل فیلمنامه پخش کنند.

حالا شعله ور است و یک کاراکتر شکست خورده حسود عقده ای که در زندگی هیچ نشده و با زنش هم اختلاف دارد و به دور دست ترین جای ممکن می رود و اتفاقا در جای دوردستی چون سیستان همکلاسی سابقش را که غواص مشهور و موفقی شده است را می بیند ،کل فیلم کلنجار کاراکتر فرید (امین حیایی ) با این رقابت ذهنی است و درگیری هایش با خودش و سعی در پیروزی و فائق آمدن بر عقب افتادگی اش.

نریشن های مدام و ضد نریشن های به جا وجه جالب دیگری از سبک کار است. در بین فیلمهای نعمت الله می توان درجه پایین تری برای شعله ور قائل بود ولی نمی شود دوستش نداشت. حمید نعمت الله به توانمندی سطح بالایی رسیده است که میسر بودن تصویر سازی هر چند سخت برایش ممکن است و خود را به چالش کشیده و موفق هم هست.

حمید لازمی

 

دسته بندی
ارتباط با ما
مجموعه‌های مرتبط